LİNK E-DEFTER


Link E-Defter

     Öncelikle kısaca e-defter nedir diye soracak olursak, basit bir anlatım ile e-defter, Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre zorunlu olarak tutulması gereken defterlerin, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın standartlarına uygun bir şekilde elektronik dosya şeklinde kaydedilmesi, saklanması ve doğruluğunun garanti altına alınmasıdır. Bu sebeple de e-defter uygulaması şirketler için büyük bir önem taşır. E-defter sistemine dâhil olan şirketlerin ise öncelikle bilmesi ve dikkat etmesi gereken bazı detaylar mevcut. Öncelikle kullanmış olduğunuz mevcut muhasebe ya da ERP programının Gelir İdaresi Başkanlığından onaylı olması gerekmektedir. Bugün kullanılan pek çok program mevzuata uyum gösteriyor ancak bazıları uyum için sizden versiyon yükseltmesi isteyebilir. Bu durumda da kolayca sisteminiz uygun hale gelecektir.

     E-defter nedir sorusundan sonra en çok yöneltilen sorulardan biri de bulut mu yoksa lokal çözümün mü tercih edilmesi gerektiği ile ilgili olmaktadır ve bu konudaki bilgilendirme, her firma için çok önemlidir. Her iki sisteminde olumlu ve olumsuz olarak değerlendirilebilecek yönleri mevcuttur. Ancak bilinmelidir ki önemli finansal bilgiler söz konusu olduğundan, kimi firma defterlerin dışarı taşınmasını doğru bulmamaktadır. Kimisi ise dataların dışarı çıkarılmasında sakınca görmediği için bulutu tercih etmektedir. Siz de avantaj ve dezavantajlarını detaylı olarak inceleyip kararınızı verebilirsiniz.

     E-defter nedir ne değildir tam olarak kavramak için, incelemelerinizi detaylı olarak yapmalısınız. Bu anlamda dikkat etmeniz gerekenlerden biri de e-defter uygulaması başvurunuzu yaparken, yazılım seçimi yapılmasıdır. E-defter başvurunuzda, uyumlu yazılım seçimi yapıp, hangisi ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na göndereceğinizi kararlaştırmanız gerekmektedir. Bu anlamda tercih edebileceğiniz yazılım tedarikçileri, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından onaylanmış olanlar olarak bir liste ile duyurulmuştur. Siz de bunların arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak bu noktada dikkatli olarak seçim yapmalısınız. Uyumlu yazılım seçerken de dikkat etmeniz gereken pek çok nokta bulunuyor. Bu ayrı bir yazı konusu olarak düşünülebilir. Çağa uygun bir hizmet ve gelişme olarak değerlendirilen e-defter sistemi, artık firmalar için hem bir kolaylık hem de bir güvencedir. Ancak bu süreçte dikkat edilmesi gerekenleri gözden kaçırmamalı ve yeterli oranda bilgi sahibi olmaya özen göstermelisiniz.